[spacer height=”60px”]

Atopowe zapalenie skóry głowy

[spacer height=”30px”]

Atopowe zapalenie skóry głowy (AZS) to zapalna choroba skóry gładkiej i owłosionej cechująca się przewlekłym i nawrotowym charakterem, o typowej lokalizacji i obrazie klinicznym, z współtowarzyszącym świądem oraz dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku atopii.

[spacer height=”20px”]

Pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry zarysowują się zazwyczaj u najmłodszej populacji, czyli u niemowląt, dzieci i młodzieży, jednak choroba może się ujawnić w każdym wieku.

[spacer height=”20px”]

Na pierwszy plan w etiologii AZS wysuwa się tło genetyczne, a także rozregulowania immunologiczne, wady bariery naskórkowej oraz czynniki środowiskowe, do których zalicza się alergeny wziewne (kurz, pyłki roślin, alergeny zwierzęce, grzybicze i bakteryjne), pokarmowe (mleko, ryby, jaja kurze, owoce) oraz zaburzenia psychosomatyczne.

[spacer height=”20px”]

Zmiany w przebiegu AZS umiejscowione na skórze owłosionej głowy są szczególnie typowe dla okresu niemowlęcego. Cechuje je występowanie rumieniowo-grudkowych ognisk barwy żywoczerwonej z wyraźnymi przeczosami i nadżerkami, często pokrytymi krwotocznymi strupami. Skóra jest zgrubiała i wykazuje objawy zliszajowacenia, szczególnie na skórze karku. Włosy pozostają suche, wykazują wzmożoną łamliwość i skłonność do przerzedzania. Zmianom towarzyszy silny świąd.

[spacer height=”20px”]

Terapia AZS wymaga wiele cierpliwości ze względu na cykliczne nawroty choroby.

[spacer height=”60px”]