Łuszczyca objawia się nie tylko w postaci czerwonych, mocno łuszczących się miejsc na skórze — może jej też towarzyszyć niezwykle nieprzyjemne swędzenie. Ponieważ przyczyną łuszczycy jest defekt genetyczny, nie ma możliwości ostatecznego wyleczenia się z tej choroby za pomocą środków medycznych. Naukowcy zajmujący się medycyną nie potrafią (jeszcze) wyjaśnić, dlaczego u niektórych ludzi choroba pojawia się raz lub zaledwie kilka razy. Jest jednak cały szereg możliwości, które częściowo łagodzą objawy choroby i związane z nimi niedogodności, jakie spotykają chore na nią osoby.

Ważnym elementem kuracji przeciwko łuszczycy jest złuszczanie ognisk chorobowych specjalnie dostosowanymi do tego peelingami. W przypadkach bardzo intensywnych stadiów choroby – grubych, twardych łusek, miejsca te należy zmiękczyć specjalnymi olejkami rozpulchniającymi. Stosowane później peelingi złuszczają i usuwają nadmiar zalegającej łuski.

Zalecane przez trychologów peelingi zwiększają wchłanianie później stosowanych leków do miejscowych. Zabiegi trychologiczne powinny być uzupełnieniem kuracji dermatologicznej.

W łagodzeniu objawów łuszczycy pozytywne efekty dają często maski nawilżające, zawierające aloes, rumianek, migdał, panthenol. Do zewnętrznego stosowania odpowiedni jest też zawarty w wielu kremach mocznik (urea pura), który daje również skuteczną poprawę stanu skóry.

Czasami skóra głowy cierpi z powodu stanów zapalnych, które powodują przykry świąd. Niezbędne jest działanie przeciwbakteryjne w okresie ostrej fazy. Olejki, które pojawiają się w kuracji przeciwko łuszczycy to między innymi olej z drzewa herbacianego oraz z bergamotki.

Drzewo herbaciane jest rośliną australijską, znana z właściwości leczniczych, w tym antyseptycznych, przeciwgrzybicznych, antybakteryjnych, dlatego przeciwdziała wszystkim tym anomaliom głowy, które nawet z zaczerwieniami wywołują swędzenie lub ból. Obniża temperaturę śródskórną (tj. pod skóra) i wywołuje szybsze tłumienie stanu zapalnego. Bergamotka działa uspokajająco, relaksująco i antyseptycznie.

Czasami na łuszczycę ma wpływ codzienna dieta. Pomocne może być przejście na dietę bezglutenową. Również czynniki psychiczne, jak na przykład stres, mogą zaogniać łuszczycę lub spowodować jej pojawienie się. W takich przypadkach przyda się także psychoterapia. Każdy sposób na ograniczenie stresu daje pozytywne efekty w leczeniu łuszczycy. Doskonale nadają się do tego celu medytacja, grupy wsparcia czy trening autogeniczny.