Podstawą każdego zabiegu przeciwłojotokowego jest oczyszczanie skóry głowy. W gabinecie trychologicznym posiadamy gamę produktów peelingujących skórę głowy. Naturalne kompozycje esencji przygotowują skórę do lepszego wchłaniania produktów poprzez usuwanie nagromadzeń rogowych. Głębokie oczyszczanie skóry głowy ma bardzo duże znaczenie bowiem ułatwia dotlenienie skóry, a tym samym działa wzmacniająco na wypadające włosy.

Bardzo dobre właściwości chłonne i normalizujące skórę głowy ma również ciemne błoto. Może występować w postaci glinki oczyszczającej, jest to połączenie emulsji z mieszaniną minerałów wydobywanych z podłoża, o właściwościach wchłaniania lipidów. Głównymi składnikami mieszaniny są: krzemionka, aluminium, żelazo, magnez i potas. Emulsja została wzbogacona o olejki eteryczne: mięta pieprzowa dla działania odświeżającego i zmniejszającego przekrwienia skóry; rozmaryn, który ożywia, pobudza i działa przeciwutleniająco; eukaliptus antyseptyczny i oczyszczający. Dla wzmocnienia włosów dodano białko ryżu i pszenicy, a dla ułatwienia zmycia maski dodano olej jojoba i migdałów.

W kuracji przeciwłojotokowej istotny jest dobór odpowiedniego szamponu. Ważnymi składnikami sebostatycznymi kąpieli do włosów są olejki eteryczne z drzewa herbacianego i mięty pieprzowej, melisy, tymianku, działają na skórę oczyszczająco. Stosowanie lozionu do skóry głowy pomaga przedłużyć efekty fazy odkażającej wykonane za skórze głowy i na włosach. Zawarty w nim olej z rozmarynu, przeciwdziała szybkiej odnowie łoju na skórze, dając uczucie świeżości skórze głowy, dzięki dezynfekcyjnemu działaniu mentolu. Ponadto w lozionach sebum-normalizującym mogą występować olejki eteryczne, lawendy, szałwii, melisy i lipy.