W zabiegach przeciwłupieżowych istotne jest działanie keratolityczne, przeciwgrzybicze, cytostatyczne oraz nawilżające skórę głowy. W pierwszym etapie kuracji intensywnie złuszczamy zrogowaciały naskórek za pomocą peelingu enzymatycznego, pomocnym składnikiem w tego rodzaju produkcie będzie ekstrakt z kwasu wierzby, który generuje odnowienie się naskórka.

Istotnymi składnikami masek nakładanych podczas zabiegów przeciwłupieżowych są olejki z rozmarynu i oleju z mięty pieprzowej. Olej z rozmarynu zwyczajnego jest jednym z najstarszych ziół. Liście zawierają cenny olejek eteryczny (cyneol) o właściwościach przeciwutleniających i złuszczających, dezynfekujących i oczyszczających, ważnych w zabiegach przeciwłupieżowych. Mięta pieprzowa jest rośliną pochodzącą z Europy, której uprawa rozprzestrzeniła się na całym świecie. W kosmetyce olej z mięty pieprzowej jest stosowany ze względu na właściwości antyseptyczne i antyfermentacyjne. Doskonały przeciw swędzeniu pojawiającym się czasami na skórze z łupieżem. Składnikami, które powinny wystąpić w szamponie przeciwłupieżowym są między innymi płucnica lekarska, łopian, brzoza, cynk czy witamina A.

Płyny tonizujące skórę głowy, stosowane na zakończenie każdego zabiegu przeciwłupieżowego, stopniowo pomagają zlikwidować łupież, stabilizują fizjologiczne pH skóry i normalizują płaszcz hydrolipidowy.

W terapii skóry skłonnej do łupieżu ważna jest profilaktyka i odpowiedni dobór środków do codziennej pielęgnacji, bowiem łupież ma tendencje do powracania. Profesjonalne szampony  i toniki do skóry głowy na długo przyniosą ulgę i pozwolą na odzyskanie zdrowego wyglądu włosom.