Nasze włosy, podobnie jak wszystkie komórki ciała ludzkiego podlegają procesom starzenia się.

Wiek, w którym rozpoczyna się proces starzenia, zależny jest od indywidualnych uwarunkowań genetycznych, jednak pierwsze procesy degeneracyjne zaczynają się już po 25-tym roku życia. W tym czasie organizm słabiej radzi sobie z regeneracją i procesy destrukcyjne zaczynają dominować nad procesami odnowy. Początkowo zmiany są niedostrzegalne, zauważać je zaczynamy zazwyczaj w momencie, gdy organizm narażony jest na silniejsze niż zwykle oddziaływanie hormonów. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży oraz wchodzących w okres menopauzalny.

Starzenie się włosów objawia się nie tylko zaburzeniem w wytwarzaniu pigmentu, a więc siwieniem. Włosy, podobnie jak skóra, tracą elastyczność, blask i naturalną zdolność do regeneracji. Stają się cieńsze i bardziej kruche, a co za tym idzie bardziej podatne na złamania i inne uszkodzenia zewnętrzne. Gruczoły łojowe, znajdujące się przy mieszku włosowym, wytwarzają mniej sebum odpowiedzialnego za prawidłowy poziom nawilżenia skóry i włosa. Pierwsze oznaki starzenia, czyli siwiznę, można ukryć dzięki koloryzacji. Przy odpowiedniej pielęgnacji i ochronie można także opóźnić proces starzenia się włosów.

Ratunkiem mogą być kwasy owocowe. Bardzo często są stosowane w zabiegach przeciwzmarszczkowych, mają również zastosowanie w przeciwstarzeniowych kuracjach trychologicznych. Kwasy owocowe, powszechnie nazywane alfahydroksykwasami, często określane są ogólnie przyjętym skrótem AHA, pochodzącym od angielskiej nazwy Alpha-Hydroxy Acid.

Alfahydroksykwasy mają właściwości rozluźniania naskórka i ułatwiają jego złuszczanie się, przyspieszając jednocześnie regenerację komórek epidermy. Zjawisko to polega na rozpuszczaniu substancji sklejającej poszczególne komórki, w wyniku czego zmniejsza się ich spoistość. W konsekwencji tego następuje przyspieszenie naturalnego procesu usuwania gromadzących się na powierzchni skóry warstw martwych komórek naskórka.

AHA, pomagając w usunięciu warstw nagromadzonych na powierzchni skóry, zapewniają efekt peelingu stymulującego odnowę komórkową. Proces ten inicjuje bowiem odpowiednią odbudowę komórek głębiej położonych. Powoduje on także pobudzenie produkcji kolagenu i elastyn. Z tego względu każdy z nas kilka razy w roku powinna zafundować skórze pielęgnację kwasami AHA.

Dobroczynne działanie ma także keratyna hydrolizowana. Keratyna jest głównym budulcem włosa, zarówno kory jak i naskórka czyli zewnętrznej osłony włosa. Jest odpowiedzialna za połysk, gładkość a także to jak mocne są nasze włosy i na ile są odporne na działanie czynników zewnętrznych. Dodawana do masek, płukanek czy mgiełek w widoczny sposób wzmacnia włosy, sprawia, że są gęstsze, bardziej nawilżone.

Zabiegi przeciwstarzeniowe w Martha Orchis Łódzkie Centrum Trychologii doskonale uzupełnia mezoterapia tlenowa. Kuracja przy użyciu nowoczesnego urządzenia zapobiega starzeniu się włosa, ułatwia wchłanianie substancji czynnych mających na celu likwidację niedoskonałości skóry owłosionej, rewitalizując skórę i sprawiając, że włosy stają się czystsze, mocniejsze i bardziej błyszczące.

Infuzja tlenowa jest stosowana w celu odmłodzenia włosów oraz jako szczególny zabieg przeciw wypadaniu. Właśnie z tego szczególnego powodu jest on polecany także dla mężczyzn, w celu skutecznego leczenia łysienia. Ponadto mezoterapia tlenowa jest stosowana z takimi samymi doskonałymi efektami w leczeniu innych problemów skóry owłosionej.

Dla kondycji włosów bardzo ważny jest również zdrowy styl życia, a więc dieta, która dostarcza niezbędnych składników odżywczych oraz odpowiednia ilość wody w organizmie. W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się produkty bogate w aminokwasy, czyli ryby, mięso, jaja, oraz mikroelementy, takie jak cynk, żelazo i miedź. Pomocne są również delikatne masaże skóry głowy, ponieważ powodują szybsze krążenie krwi, która dostarcza cebulkom włosów składniki odżywcze. Do pielęgnacji warto używać kosmetyków o działaniu nawilżającym.