Gabinet trychologiczny: Łódź, ul. Narutowicza 12
Fenyloketonuria jest genetyczną wadą metabolizmu, która dotyczy fenyloalaniny - jednego z naszych aminokwasów. Skoro mowa o aminokwasach to i o białku, które ma ogromny wpływ na kondycję i wygląd naszych włosów i skóry.
Zaburzenia metabolizmu w fenyloketonurii są spowodowane niedoborem enzymu hydroksylazy fenyloalaninowej (PAH), która wspomaga przekształcanie fenyloalaniny w inny aminokwas tyrozynę. W efekcie dochodzi do kumulowania się fenyloalaniny i produktów jej metabolizmu we krwi oraz mózgu, zamiast dalszego jej przetwarzania. W efekcie, bez odpowiedniego leczenia może dojść do uszkodzenia mózgu.
Fenyloketonuria jest rozpoznawana w badaniach przesiewowych wykonywanych u noworodków w 3. dniu po urodzeniu, na podstawie analiz laboratoryjnych - test suchej kropli krwi, dodatkowo potwierdzony badaniem aminokwasów w surowicy krwi. W analizie jest widoczny podwyższony poziom stężenia fenyloalaniny i obniżony poziom tyroksyny. Do pełnej analizy rekomenduje się badania genetyczne, w których sprawdza się mutacje w genie PAH.Fenyloketonuria jest bardzo częstą chorobą wrodzoną spośród wad metabolizmu. W naszym kraju średnio 1 na 7000 dzieci rodzi się z fenyloketonurią, natomiast na skalę światową 1 na 15000 urodzeń.
Dobra wiadomość jest taka, że jeśli fenyloketonuria zostanie odpowiednio wcześnie wykryta i leczona można uniknąć wystąpienia objawów choroby.
Dziecko chorujące na fenyloketonurię ma:
Wiąże się to z niedoborami melaniny w organizmie u tych osób.
Jak wiemy podstawową funkcją białek jest regulacja i budowa błon komórkowych wszystkich naszych komórek, w tym też skóry i włosów. Białko wpływa na pracę układu nerwowego, reguluje metabolizm i wiele innych mechanizmów. Nieprawidłowy metabolizm białka lub niedobory aminokwasów prowadzą do niedoborów białka, czego skutkiem będą słabsze, kruche włosy, skóra może być bardziej skłonna do podrażnień, stanów zapalnych.
Oczywiście jeśli fenyloketonuria jest odpowiednio wcześnie wykryta i leczona, nie powinny pojawiać się niedobory.
Dieta bazuje na ograniczaniu feynoloalaniny w pokarmie. Jednak nie można zupełnie wykluczyć jej z jadłospisu, ponieważ jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dieta powinna być konsultowana i układana przez specjalistę.
Podstawą leczenia jest odpowiednie odżywianie, w ustalonych indywidualnie jadłospisach mogą znajdować się: warzywa, owoce, kasze, ryż, makarony, pieczywo o niskiej zawartości fenyloalaniny, miód, oleje.
Eliminowane z diety są:
Bardzo łatwo może dojść do niedoborów białka. Jednak obecnie mamy większy dostęp do żywności specjalnie przeznaczonej dla osób chorujących na fenyloketonurię, co ogranicza nam potencjalne niedobory.
Autor: Michalina Gręźlik, trycho-dietetyk
Blog
28 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Fenyloketonurii. Co to za choroba, jaki wpływ ma na włosy, dowiesz się z artykułu.
Ulotka do pobrania
Informacja o RODO
Martha Orchis Łódzkie Centrum Trychologii powstało w 2012 roku, jako pierwszy gabinet trychologiczny w Łodzi i jeden z pionierskich gabinetów w Polsce. Tworzy go doświadczona kadra specjalistów różnych dziedzin, którzy zapewniają kompleksowe rozpoznanie problemów skóry głowy, na bazie którego możliwy jest dobór zoptymalizowanej i spersonalizowanej terapii trychologicznej.
Przez ponad 10 lat działalności przeprowadziliśmy tysiące kuracji trychologicznych, a dzięki ich skuteczności od wielu lat cieszymy się nieustającym zaufaniem naszych pacjentów.
Jeżeli szukasz trychologa, który kompleksowo i skutecznie zajmie się Twoim problemem, zgłoś się do naszego gabinetu.
Jeż
ul. Prezydenta Gabriela Narutowicza 12, 90-135 Łódź
+48 888 251 706
recepcja@trychologlodz.pl
NIP: 888-288-83-38
REGON: 10136017
Copyright 2022 | Created by Best Horizons